Glitter är vår bästa vän när det kommer till nyår, för det gör att vilken look som helst kan bli partyparty utan att man nödvändigtvis måste ha väldigt mörkt eller intensivt om man inte trivs i det.
Här kommer därför en nyårssminkning som är väldigt mild i sina färger, perfekt för er som gillar ljusare toner i guld och bronze och som allmänt inte vill ha så jättemycket smink kring ögonen, men som ändå är otroligt festlig och skriker Nyårsafton! :)
Bas:
Ansiktsprimer – Paese Makeup Base (Matte)
Foundation – gloMinerals Pressed Base Foundation (Golden Light)
Puder som neutraliserar rött – gloMinerals Redness Relief Powder
Contouring – Pixi Book Of Beauty Contour Creator
Rouge – Pixi Book Of Beauty Blush Palette
Makeup Fixing Mist – Pixi Makeup Fixing Mist
Nedmattande puder – Paese Bamboo Silk Powder
Läppstift – gloMinerals Suede Matte Crayon (Demure)
Allt glitter är fäst med Mixing Liquid från Make Up Store.
- Ögonskuggsprimer, Pixi Eye Bright Primer
Ljus metallisk ögonskugga på hela ögonlocket, Paese Diamond Trio (707) - Bronzeglitter nederst på ögonlocket, jag applicerade det med Nanshy Pencil Brush från setet Masterful Collection för att få det nära fransraden utan att kladda på fransarna.
- Dutta på mer av samma glitter på hela ögonlocket
- Dutta guldglitter över det bronziga, ta lite mindre på borsten när du duttar glittret i kanterna, så ser det lite uttunnat ut.
- Svart eyeliner, Paese Penliner
- Avsluta med svart mascara, Magnetic Lash Mascara
Hoppas ni blev inspirerade! ♥