Sminkjobb – Skanshage Sweden

    - Annons -

    Jag visade några “behind the scenes-bilder” från en plåtning jag sminkade till för ett tag sedan.

    Fotograferingen var för smyckesdesignern Jeanette Skanshage som designar märket Skanshage Sweden. Såååå fina smycken! Ni måste gå in och kika :)

     

    Modellen hade en ganska klassisk sminkning som alltid funkar – Fokus på ögonen med en intensiv svart sotning, nudeläppar, lätt ifyllda ögonbryn, mycket shading och ingen rouge.

    Här kommer de färdiga bilderna!

    - Annons -

    Dessa ankelsmycken alltså…. Love!

    Modell – Nathalie S/Nouveau Models
    Makeup – Jag
    Hår – Monica Werner
    Fotograf – Elina Meuller
    Smycken – Skanshage Sweden
    Skanshage Sweden har bland annat blivit uppmärksammad av CHIC (som använt en av bilderna jag sminkat till vid en tidigare plåtning) samt i det senaste numret av Stockholm Fashion Week Magazine, stylat av Bo Brinkenfalk i en intervju / advertorial med designern Carin Wester.
    Vad tycker ni om bilderna? :)
    - Annons -
    Föregående artikelHooded Eyes
    Nästa artikelAmanda Seyfried Makeup Tutorial
    Helena Amileyhttps://www.imakeyousmile.se
    Jag skriver mest om skönhet men bjuder även på glimtar från entreprenörlivet och bygget av vår egen camper van. Vanlife here we come!

    3 KOMMENTARER

    Skriv en kommentar! :)

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Relaterade inlägg

    Senaste inläggen

    sv_SESwedish