Att täcka akne är typ min nya hobby, så himla roligt! Ni som har mycket akne är varmt välkomna till salongen, jag täcker era finnar och ger sminktips gratis om jag får fota före- och efterbilder :)
Här är före och efter på en av dagens kunder som jag gjorde en fin bassminkning på:
Jag har använt dessa fyra produkter:
1. Paese Makeup Base Smoothing – återfuktande och utjämnande ansiktsprimer som är bra om man har akne men torr hy (inte oljig)
2. Pixi H2O Skintint – foundationgel som smälter in i huden och ger en naturlig och hållbar bas. Semitäckande
3. Pixi Correction Concentrate Concealer – Dutta på concealer på blemmorna.
4. gloMinerals Redness Relief Powder – Alla finnar är nu täckta, men eftersom de har en intensiv röd färg så skiner det igenom lite fortfarande. Men istället för att lägga ännu ett lager med täckande smink så är det här neutraliserande pudret helt perfekt för att få bort rödheten.
Sen är det klart!
Det är bara att höra av er om ni har några frågor ♥