Eyeliner makeup with Pixi

1
1274

Jag har fått önskemål om att visa fler eyeliner-sminkningar i bloggen och ser även på Instagram att dom bilderna är lite extra uppskattade, så här kommer en eyelinersminkning som är både svart och lite ”guldgrön”, bra sätt att liva upp en vanlig eyeliner :)

IMG_1026_111

Ansiktsprimer – Paese Makeup Base (Matte)
Puder som neutraliserar rött – gloMinerals Redness Reducing Primer
Foundation – Pixi H2O Skintint (Nude)
Contouring – Pixis nya paletter som kommer inom kort!
Läppstift – gloMinerals (kommer också inom kort)

IMG_0996_111

Svart eyeliner med vinge, Pixi Lash Line Ink
Guldgrön eyeliner, Pixi Endless Silky Eye Pen (Sage Gold)
Matt vit ögonskugga under eyelinervingen, Paese Kashmir Matte Eyeshadow (601)
Skimrig vit ögonskugga i ögonvrån, Yag mineral eyeshadow (Star White)
Svart mascara, Santhilea Magnetic Lash Mascara

IMG_1031_111 IMG_1036_111

Nu ska jag slå mig ner vid matbordet, Miska lagar hemgjorda hamburgare idag och han har till och med bakat brödet själv, ska bli så gott!

Hoppas ni har en fantastisk lördag ni också ♥

1 KOMMENTAR

  1. Vad roligt att du visar en eyeliner-sminkning, riktigt snyggt och duktig är du som vanligt! Har börjat testa på eyeliner mer och mer nu eftersom det är så snyggt, men detta skulle jag gärna vilja ge mig på och försöka få till på mig själv! Hemmagjorda hamburgare är verkligen så mycket godare än köpta :D Kram

Skriv en kommentar! :)

Please enter your comment!
Please enter your name here