Eyeliner med kajalpenna

0
1165

Här om dagen fick jag frågan på Instagram om hur jag får till mina eyeliners så skarpa även när jag använder penna.

Mitt svar är att det inte är superlätt med vilken penna som helst, den bör vara lite krämig. I sminkningen jag fick frågan på så använde jag en jättekrämig penna så då var det enkelt bara den var nyvässad :)

Men idag tänkte jag visa er hur jag gör en skarp eyeliner med vinge med en halv-krämig penna som inte glider på lika lätt på huden!

IMG_8048_111

Det blev en enkel blå ögonmakeup med både blå eyeliner och mascara. Snabbt och enkelt men samtidigt roligt och livar upp tillvaron :)

Bassmink:
Ansiktsprimer – Paese Makeup Base (Matte)
Foundation – Pixi H2O Skintint (Cream)
Puder som neutraliserar rött – gloMinerals Redness Relief Powder
Contouring – Pixi Book Of Beauty Contour Creator
Rouge – gloMinerals Powder blush (Papaya)
Nedmattande puder – Paese Bamboo Silk Powder
Fixing Mist – Pixi Makeup Fixing Mist

Ögonbryn – Benecos eyebrow designer (brown)
Läppar – På läpparna har jag pyttelite Benecos Lip Liner (Brown) på sidorna av överläppen men det är mest tatuering.

ögonn_111
Eyelinern är Yves Rocher Waterproof eye pencil (bleu)*

  1. Måla med pennan längs övre fransraden.
  2. Dra pennan på en bit papper och håll den lite snett, så att ena sidan blir skarp.
  3. Då är det enkelt att måla en skarp vinge! Börja med att göra nederkanten på vingen.
  4. Fyll i hela vingen och bind ihop den med eyelinern på fransraden.
  5. Vit ögonskugga under eyelinervingen och i ögonvrån, dels snyggt men även ett bra knep om eyelinervingen eventuellt skulle bli lite ojämn, då syns det mindre om man lägger en vit skarp markering under :) Paese Kashmir (601)
  6. Blå mascara, Yves Rocher Volume Vertige Mascara (Bleu)*

IMG_8055_111IMG_8046_111

Hoppas inlägget var till hjälp! ♥

Skriv en kommentar! :)

Please enter your comment!
Please enter your name here